Maximize your entryway space with this stylish and functional 8-tier shoe storage made from durable PP material. Its compact design is perfect for small spaces like dorm rooms or apartments. Available in a range of colors, including orange, blue, and green, this shoe storage features a strong X-shaped support structure for enhanced stability and weight-bearing capacity. The rounded corners and stable, non-slip base provide safety and durability, while the spacious shelves accommodate a variety of shoe sizes. A practical and dust-free storage solution for your footwear.
| Description | |
| Product Type | Shoe Storage |
| Number of Items Included | 1 |
| Style | Minimalist |
| Color | Orange, Blue, Green |
| Occasion | Entryways |
| Table Top Material | PP |
| Base Material | PP |
| Dimensions | |
| Overall Length | 10.24"/26cm |
| Overall Width | 9.45"/24cm |
| Overall Height | 50.98"/129.5cm |
| Features | |
| Tiers Included | Yes |
| Number of Tiers | 8 |
| Foldable | No |
| Extendable / Collapsible Table | No |
| Preassembled | Full Assembly Needed |
| Wheels Included | No |
| Note |
| Due to manual measurement, there may be a 0.4"-1.2" (1-3cm) difference in size. Additionally, slight color variations may occur due to lighting and monitor differences. I appreciate your understanding. |



Faster Shipment If Needed
We can also provide faster shipment even within 7-9 days. Please contact us for more details if the default shipment is not in your timeframe at support@bulbsquare.com.
Shipment Destination
We can deliver to not only the United States, the United Kingdom, Canada, and the United Arab Emirates. For countries not listed, please contact us for more information via support@bulbsquare.com.
Shipment processing time
All orders are processed within 3-10 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays.
Shipping rates and delivery estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout
Shipment confirmation and order tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 48 hours.
Damages
If you received your order damaged, please contact us at support@bulbsquare.com.
Please save all packaging materials and damaged goods before filing a claim.
Returns Policy
Our Return & Refund Policy provides detailed information about options and procedures for returning your order.