This modern minimalist rectangular side table features a foldable design with two adjustable height settings, making it ideal for small spaces in the living room or bedroom. Crafted with an eco-friendly MDF top and solid wood frame, it works perfectly as a side table, bedside table, compact desk, or window-side table, available in Black, Raspberry Red, Navy Blue, and Pearl White.
| Description | |
| Product Type | Side Table |
| Number of Items Included | 1 |
| Style | Minimalist |
| Color | Black, Raspberry Red, Navy Blue, Pearl White |
| Occasion | Living Room, Bedroom |
| Table Top Material | MDF |
| Base Material | Solid Wood |
| Dimensions | |
| Overall Length | 20.87''/53cm |
| Overall Width | 13.78''/35cm |
| Overall Height | 15.94''/18.7''/(40.5/47.5cm) |
| Features | |
| Foldable | Yes |
| Extendable / Collapsible Table | No |
| Preassembled | Yes |
| Wheels Included | No |
| Height Adjustable | Yes |
| Note |
| Due to manual measurement, there may be a 0.4" - 1.2" (1-3cm) difference in size. Additionally, slight color variations may occur due to lighting and monitor differences. Thank you for your understanding. |


Faster Shipment If Needed
We can also provide faster shipment even within 7-9 days. Please contact us for more details if the default shipment is not in your timeframe at support@bulbsquare.com.
Shipment Destination
We can deliver to not only the United States, the United Kingdom, Canada, and the United Arab Emirates. For countries not listed, please contact us for more information via support@bulbsquare.com.
Shipment processing time
All orders are processed within 3-10 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays.
Shipping rates and delivery estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout
Shipment confirmation and order tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 48 hours.
Damages
If you received your order damaged, please contact us at support@bulbsquare.com.
Please save all packaging materials and damaged goods before filing a claim.
Returns Policy
Our Return & Refund Policy provides detailed information about options and procedures for returning your order.