Organize coats, bags, and hats with this modern minimalist iron freestanding hall tree featuring a stable triangular base and 12 smooth curved hooks. Designed with protective rounded tips and a durable triple-layer baked finish, it prevents clothes from slipping or snagging while providing long-lasting strength. Available in white, black, blue, and pink, this space-saving coat stand is perfect for living rooms, bedrooms, or entryway storage.
| Description | |
| Product Type | Hall Tree |
| Number of Items Included | 1 |
| Style | Minimalist |
| Color | White, Black, Pink, Blue, Golden |
| Occasion | Living Room, Bedroom |
| Table Top Material | Iron |
| Base Material | Iron |
| Dimensions | |
| Overall Length | 17.72"/45cm |
| Overall Width | 17.72"/45cm |
| Overall Height | 68.9"/175cm |
| Features | |
| Foldable | No |
| Extendable / Collapsible Table | No |
| Preassembled | Full Assembly Needed |
| Wheels Included | No |
| Note |
| Please note that the actual size may vary by 0.4"-1.2" (1-3 cm). There may be slight differences between product images and the real item due to workmanship (e.g., extra screws or zippers) or lighting/monitor settings, but these do not affect use. Thank you for your understanding! |



Faster Shipment If Needed
We can also provide faster shipment even within 7-9 days. Please contact us for more details if the default shipment is not in your timeframe at support@bulbsquare.com.
Shipment Destination
We can deliver to not only the United States, the United Kingdom, Canada, and the United Arab Emirates. For countries not listed, please contact us for more information via support@bulbsquare.com.
Shipment processing time
All orders are processed within 3-10 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays.
Shipping rates and delivery estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout
Shipment confirmation and order tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 48 hours.
Damages
If you received your order damaged, please contact us at support@bulbsquare.com.
Please save all packaging materials and damaged goods before filing a claim.
Returns Policy
Our Return & Refund Policy provides detailed information about options and procedures for returning your order.